Kanser kök hücresi çok bilinen, çok dile getirilen bir kavram olmamakla birlikte çok önemli bir kavram.
Bu hücreler kanser hücresi üreten hücrelerdir.
Kanser kök hücreleri tüm kanser hücreleri içinde % 0.1’lik bir paya sahiptir ama kaynak hücreler olduğu için çok önemli.
Kanser kök hücreleri diğer kanser hücrelerinin nüksetmesine sebep olan faktördür.
Yapılan ölçümlerde, tahlillerde kanserin yok olduğunu gözlemliyorsunuz ama sonradan bakıldığında kanser tekrar nüksediyorsa sorumlusu kanser kök hücreleridir.
Radyoterapi ve kemoterapiye dirençli olan bu hücreler aynı zamanda kanserin başka yerlere sıçramasında da etkilidir.
Bunların yok edilmesi için fitoterapi yani tıbbi bitki özleri son derece önemli bir etkiye sahiptir.
Bazı bitkisel ekstraktların mesela üzüm kabuğunda bulunan resveratrol maddesi, zencefil içerisindeki gingerol maddesi, silimarin maddesi, soğan kabuğunda bulunan kuersetin maddesi, tıbbi bitkilerde bulunan antosiyaninler, yeşil çayda bulunan egc maddesi, zerdeçalda bulunan curcumin maddesi, domates kabuğunda bulunan likopen maddesi, biberde bulunan piperin maddesi, izotiyosiyanatlar, kısaca tıbbi bitkilerin içerisinde bulunan bazı etken maddelerin özellikle kanser kök hücrelerine etkinliği çok çok bilinmekte.
Bu maddeler sadece kanser kök hücrelerine etki etmekle kalmayıp kemoterapinin bile etkisiz kalabildiği durumlarda bile kemoterapinin kanser kök hücresine yönelik etkinliğini artırıyor.
Bununla ilgili birçok bilimsel araştırma var.
2009 yılında ABD’de folfox tedavisi ile beraber zerdeçalın özü curcuminin uygulandığında kolon kanseri hücrelerinin daha hızlı yok edildiği gözlemlendi.
Sinerjik enerjiyi gösteren bu araştırma Wayne State Üniversitesi’nde yapıldı.
Bundan sonra da kanserin tamamen ortadan kaldırılmasında, nüksedişin önüne geçmede, metastazların durdurulmasında Fitoterapi mutlaka gözardı edilmemesi gereken bir konudur.

Siz de kanser tedavinizde Dr. Hakan Özkul’dan fitoterapi desteği almak istiyorsanız 0850 433 39 30 – 0530 061 25 84 bilgi ve randevu hatlarını arayabilirsiniz ya da aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.