Kalp damar hastalıklarından sonra hem Dünya’da hem de ülkemizde ikinci ölüm sebebi kanserdir. Kanser hastalığına yakalanan her 3 kişiden biri kurtarılamamaktadır. Kanserli hasta listesine Türkiye’de her yıl yaklaşık 180 bin kişi ekleniyor. Her yıl kanser ve kansere bağlı sebeplerle kaybımız 75 bin kişiyi buluyor.

KANSERLİ HASTALARI KAYBETME SEBEPLERİ
Tedavi aşamasında, kemoterapi ve radyoterapi sürecinde ya da sonrasında tekrar nüksetme sebepleri ile kanser hastalarını kaybedebiliyoruz.
Özellikle kemoterapi tedavisi sırasında enfeksiyonlarla çok sık karşılaşılabiliyor.
Kemoterapi, kemik iliğine baskı yapabiliyor, vücudun bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebiliyor.
Bağışıklık sistemi çok zayıfladığı için enfeksiyon riski çok yükseliyor. Özellikle çok yüksek dirençli olan hastane enfeksiyonu en tehlikeli etkenlerden biridir.
Kemoterapi süresi içinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit hücrelerinin sayısı düşerse hasta kanamadan dolayı da kaybedilebiliyor.

KANSER VÜCUDUN KENDİ HÜCRESİDİR
Kanser vücuda dışarıdan gelmez, kanserli hücre vücudun kendi hücresidir. Normal olan bir hücrenin genetik yapısı bozuluyor, bozulan hücre hızla bölünerek çoğalmaya başlıyor, başka yerlere sıçrayarak çoğalmaya devam ediyor. Örneğin midede çıkan kanser yakın dokulara, yakın organlara da sıçrıyor. Buna invazyon denir. Kanser sadece yakın organlara değil damarlar yolu ile vücudun herhangi bir noktasına da sıçrayabiliyor.

KİLO KAYBINA DİKKAT !
Kanser hücresi çok aç bir hücredir. Sadece şekeri değil proteini de diğer yapı taşları ve amino asitleri de yoğun bir şekilde kendine çekiyor, vücudu aç bırakıyor. Bu sebeple kanser hastalarında halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı görülür.
Eğer 1 ay gibi bir sürede kilonuzun yüzde 10’unu kaybettiyseniz bunun diyetle ya da beslenme ile ilgisi olmayabilir.

VÜCUT KANSERLE NASIL SAVAŞIR?
Kanserli hücre vücudun kendi hücresi olduğu için vücudun bu hücrelerle savaşı çok zordur. Bir başka kişinin kanser hücresini bir başka kişiye nakletseniz, yabancı hücre anında algılanır ve yok edilir. Ama kendi hücreniz kanserli olduğunda bağışıklık sisteminin onunla mücadelesi çok zor olur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLÜ OLMASI ŞART
Kanser tedavisinde en önemli etken bağışıklık sistemidir. Eğer bağışıklık sistemimiz zayıflarsa her birimiz kanser olabiliriz. Aslında her gün kanserli hücreler herkesin vücudunda ortaya çıkar ama bağışıklık sistemi bunları yok eder. Bağışıklık sistemi zayıf olanların kanser hastalığına yakalanma ihtimali çok yüksektir.

KEMOTERAPİNİN OLUMSUZ ETKİLERİ
Kemoterapi kanser tedavisinde yoğun şekilde kullanılır. Kemoterapi sadece kanserli hücreleri bulup yok etmez, vücudun diğer hücrelerini de kısmen ya da tamamen etkiler, vücudun savunma sistemi de bundan olumsuz etkilenir. Mide bulantısı, kusma, yaralar, saç dökülmeleri ve böbrek hasarları kemoterapinin yan etkilerindendir.

FİTOTERAPİNİN KANSERDEKİ ROLÜ
Fitoterapi birçok hastalıkta olduğu gibi kanser tedavisinde de etkili sonuçlar vermektedir. Bazı şifalı bitkilerin vücutla çok güzel uyumu vardır. Bazı tıbbi bitkiler bir yandan kanserli hücreleri öldürürken, diğer yandan bağışıklık sistemini güçlendirir.